Kontakt

Destination Halmstad består av avdelningarna Destinationsutveckling, Marknad och Halmstads Teater samt funktionen Verksamhetsstöd. VD för bolaget är Karolina Davidsson.

Är du osäker på vilken avdelning personen du söker tillhör? Scrolla ner på sidan så kommer alla anställda efter varandra. Du kan även nå oss via e-post destinationhalmstad@halmstad.se och telefon 035‑12 02 00.

Hitta till oss

Hela Destination Halmstad finns på Halmstads Teater. Halmstads Tourist Center besöker du i foajen med ingång via Halmstads Teaters huvudentré, Fredsgatan 5. Övriga kontor finns på våning tre med ingång via Kungsgatan 25 för bokade besök. Spontana besök hänvisas till Halmstad Tourist Center och huvudentrén. Välkommen!

Klicka på ikonen i kartans övre högra hörn för att öppna i Google maps. För att visa och dölja olika lager, samt för att se parkeringsplatser och entréer klicka på ikonen i kartans övre vänstra hörn.

Verksamhetsstöd

Verksamhetsstöd är en stödfunktion inom Destination Halmstad. Vid frågor kring registrering av evenemang Öppnas i nytt fönster. vänligen kontakta Halmstad Tourist Center035-12 02 00 eller info@tourist.halmstad.se.

Karolina Davidsson


Karolina Davidsson

VD Destination Halmstad
Mobil: 0768-13 74 26
E‑post: karolina.davidsson@halmstad.se

Sarah Forss


Sarah Forss

Administrativ ­samordnare
Mobil: 0702-34 35 29
E‑post: sarah.forss@halmstad.se

Erica Lundberg


Erica Lundberg

Administratör
Mobil: 0702-04 42 83
E‑post: erica.lundberg@halmstad.se

Ann Johansson


Ann Johansson

Utvecklingsstrateg
Mobil: 0706-70 75 84
E‑post: ann.johansson@halmstad.se

Destinationsutveckling

Att aktivt utveckla en destination ger tydliga vinster för samhället i stort. Turismen är en stark tillväxtbransch – som dessutom skapar nya arbetstillfällen med stark lokal förankring. Inom avdelningen finns även Halmstad Convention Bureau, som värvar evenemang och möten. Samt projektledare som hjälper till att genomföra större evenemang. Avdelningen bemannar även Halmstad Tourist Center under högsäsong.

Camilla Axelsson

Camilla Axelsson
Chef Destinationsutveckling
Projektledare Golfhuvudstaden
Mobil: 0729-74 33 59 
E-post: camilla.axelsson@halmstad.se

Malin Andersson Krantz


Malin Andersson Krantz

Destinationssäljare
E-post: malin.andersson.krantz@halmstad.se


Hanna Engkvist


Hanna Engkvist

Destinationssäljare
E-post: hanna.engkvist1@halmstad.se Länk till annan webbplats.


Julia Jönsson


Julia Jönsson

Koordinator
Mobil: 0705-53 74 28
E‑post: julia.jonsson@halmstad.se

Linda Hellring


Linda Hellring

Projektledare – Halmstad Convention Bureau
Mobil: 0706-65 25 71
E‑post: linda.hellring@halmstad.se

Karin Prina


Karin Prina

Projektledare – Halmstad Convention Bureau
Mobil: 0708-12 50 25
E‑post: karin.prina@halmstad.se

Johnny Ewerstein


Johnny Ewerstein

Projektledare
Mobil: 0702-34 02 41
E‑post: johnny.ewerstein@halmstad.se

Johan Persson

Johan Persson Klapping
Destinationssäljare
Föräldraledig



Johan Persson

Alexandra Kahts-Winje
Föräldraledig
Mobil: 0766-98 57 02
E‑post: alexandra.kahts‑winje@halmstad.se

Halmstads Teater

Halmstads Teater erbjuder ett rikt program av föreställningar. På Halmstads Teater arrangeras även konferenser och möten – stora som små. Avdelningen bemannar även Halmstad Tourist Center under lågsäsong.

Webbplats: www.halmstadsteater.se Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: halmstadsteater@halmstad.se

Henrik Drakenberg


Henrik Drakenberg
Chef Halmstads Teater
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: henrik.drakenberg@halmstad.se

Mikael Sällstrom


Mikael Sällström
Scenmästare
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: mikael.sallstrom@halmstad.se

Samir Katadzic


Samir Katadzic
Koordinator
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: samir.katadzic@halmstad.se

Carina Nilsson


Carina Thell

Bokningskoordinator föreställningar
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: carina.thell@halmstad.se

Patrik Sköld

Patrik Sköld
Bokningskoordinator möten, föreställningar och specialevenemang, samt ansvarig servering
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: patrik.skold@halmstad.se

Amanda Sjölin

Amanda Sjölin
Ansvarig möten
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: amanda.sjolin@halmstad.se

Lizette Hedkvist Sundsten

Lizette Hedkvist Sundsten
Bokningskoordinator föreställningar
Marknadskoordinator
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E‑post: lizette.hedkvist.sundsten@halmstad.se

Eva Nilsson

Eva Nilsson
Koordinator
Telefon: 035-13 73 90 (växel)
E-post: eva.nilsson2@halmstad.se

Karin Jonasson

Karin Jonasson
Destinationssäljare
Ansvarig biljettreodvisningar
Mobil: 0766-98 56 82
E‑post: karin.jonasson@halmstad.se

Anneli Wahlström

Anneli Wahlström
Destinationssäljare
Ansvarig biljettavtal
Mobil: 0766-98 56 94
E‑post: anneli.wahlstrom@halmstad.se

Marknad

Marknadsavdelningen planerar och genomför kommunikationsinsatser och kampanjer i samarbete med övriga avdelningar i syfte att stärka Halmstads varumärke.

Marcus Andreasson


Marcus Andréasson
Chef Marknad
Mobil: 0721-50 35 22
E-post: marcus.andreasson@halmstad.se

Lisa Berggren


Lisa Berggren

Kommunikatör
Mobil: 0733-87 77 43
E-post: lisa.berggren@halmstad.se

Lasse Partanen


Lasse Partanen

Kommunikatör
Mobil: 0708-44 56 41
E-post: lasse.partanen@halmstad.se

Åsa Elofsson


Åsa Elofsson

Kommunikatör
Mobil: 0706-01 94 67
E-post: asa.elofsson@halmstad.se

Mikael Börner


Mikael Börner

Kommunikatör
Mobil: 0766-97 62 21
E-post: mikael.borner@halmstad.se

Malin Backe


Malin Backe

Föräldraledig